Hasan Akar

Hasan Akar
  • Doğum Tarihi 1957-01-01
  • Doğum Yeri Tokat
  • Meslek Yazar, Şair

Şair ve yazar. 1957, Tokat doğumlu. Aslen Sivaslıdır. İlk ve ortaöğrenimini Tokat’ta tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirdi (1979). Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak mesleğinin ilk yıllarında Erzurum (Tortum), Artvin’de (Şavşat ve Arhavi) görev yaptı. Bu arada Anadolu Üniversitesinde lisans tamamladı. Niksar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi müdür başyardımcısı ve Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak görevini sürdürdü.

Tokat’ta çıkmakta olan Kümbet kültür ve sanat dergisinin yayın kurulunda da bulunan Akar’ın şiir ve yazıları, bu derginin yanı sıra Tokat Kültür Araştırma Dergisi ve Çınar dergisi ile Tokat ve Yeşil Niksar gazetelerinde yayımlandı. Şiirleri, anılan dergilerin dışında Niksar ve Tokat Şiirleri Antolojisi’nde de yer aldı.

“Gül Ağacı Değilem Şair Hasan Akar’ın üçüncü eseri. Kitabın yüz kabuğında insan kalbini rikkate getiren kızılgül resmi çekilib. Kızılgül Türkiye Türkçesinde altunçiçek anlamına geliyor. Ama Türkiye’de bunlara sadece gül deyirler. Bu kızılgüller insanın kalbini sevinç hissiyle doldurur, bir anlığa derdi, kederi unutursan, özünü bu çiçeklerin arasında hissedirsen. Kalbinden bu sözler keçir: - Çiçeklere bu kadar vurgun olan şairin kalbi de çiçek kadar saf, temiz olar. Şiirlerinin heresi bir çiçekdir, hangini koparıb, hangini koklayasan. Önceden onu söylemek lazımdır ki, H. Akar vatana, halkına bağlı şairdir, bunları canı, kanı kadar sever.” (Tamilla Abbashanli-Aliyeva)

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Millî Mücadele Yıllarında Niksar (Müjdat Özbay ile birlikte, 1998), Niksar’da Vakıflar ve Tarihi Eserlerimiz (M. Necati Güneş ile birlikte, 2002).

ŞİİR: Gül ağacı Değilem (2004), Niksar’dan Azerbaycan’a Bir Demet Har-I Bülbül (şiir ve nesir, 2005).

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha