Âşık Eminî Düştü

Âşık Eminî Düştü
  • Doğum Tarihi 1943-10-20
  • Doğum Yeri Tokat
  • Meslek Halk Ozanı, Şair

Saz şairi. 20 Ekim 1943, Hatippınar köyü / Zile / Tokat doğumlu. Müzisyen ve bağlama sanatçısı Salman Düştü’nün babasıdır. Aşk Ozanı Âşık Eminî mahlasını kullandı. İlkokul mezunu. 1966’da Hacettepe Üniversitesi Hastanesine hizmetli olarak girdi. 1979’dan itibaren idareci olarak görev yaptı, 1992 yılında emekli oldu. Halk konserlerinde çalıp söyledi. Halk Ozanları Kültür Derneği, İLESAM ve ADD, Halk Ozanları Vakfı üyesidir.

Şiirleri Alevi Bektaşi Şiirleri Antolojisi (5.cilt), Halk Ozanlığında Gelenek ve Göreneklerimiz, Haşkoop Halk Âşıkları Antolojisi, Yaşayan Halk Ozanları Antolojisi, Âşık Veysel Antolojisi adlı antolojilerde;  Türk Dili, Antoloji dergileri, Memleket, Gündem gazeteleri ile İ. Ü. Nasrattınoğlu’nun Âşıkların Diliyle Atatürk adlı kitabında, Saim Sakaoğlu ve Zekeriya Karadavut’un hazırladığı Âşıkların Diliyle Cumhuriyet kitabında yer aldı. 1985’te Geleneksel 3. Ankara Halk Ozanları Yarışması’nda atışma birinciliği, aynı yarışmada destan ikinciliği; 1998’de Türk Dil Kurumunun Âşıklararası Cumhuriyet Destanı yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Çeşitli şiir yarışmalarında birincilik, ikincilik ve mansiyon dereceleri kazandı. Kanal D, Flash TV’de programlar yaptı. Söz ve müziği kendine ait olmak üzere kasetler ve plaklar yaptı. Hayatı, sanatı ve eserleri üzerine 1998-99 öğretim yılında Ege Üniversitesinde bir doktora tezi hazırlandı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Atatürk’ün Türkiyesi (yay. haz. Hayrettin İvgin, 1981), Gönül Deryası (1990), Tellerimiz Atatürk’ü Çağırır (yay. haz. Hayrettin İvgin, 2004).

DERLEME: Kaygusuz Abdal, Abdal Musa / Hayatı ve Şiirleri.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha