Anadolu’nun Özgün Lezzetlerinin Rotası 'Tokat'

Anadolu’nun Özgün Lezzetlerinin Rotası 'Tokat' içeriğini okuyabilir, Tokat.com Yeme & İçme kategorisinde yer alan Anadolu’nun Özgün Lezzetlerinin Rotası 'Tokat' yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat, nefis yöresel yemekleri ve zengin kültürel dokusuyla Anadolu'nun en sevilesi şehirlerinden.

Türkiye'nin diğer şehirlerine göre keşfedilmemiş pek çok turistik noktası bulunan bu kentte, hem tarih meraklılarına hem doğa aşıklarına hem de farklı lezzetleri tatmak isteyenlere hitap ediyor. Öyle ki Tokat Kalesi, Ballıca Mağarası, Taşhan, Hidirlik Köprüsü, Ali Paşa Camii, Gök Medrese, Tokat Mevlevihanesi, Saat Kulesi, Mahperi Hatun Kervansarayı kentin turistik olarak gezilecek mekanlarından birkaçı. Bu hafta yolum Tokat'a düştü. Hiç şüphesiz kent, asma yaprağından Tokat kebabına kadar Anadolu'nun en özgün ve lezzetli yemekleri içinde barındırıyor. Bu eşsiz mutfağa sahip olmasının en önemli etkenleri ise, Yeşilırmak ile Kelkit havzalarının bereketli toprakların üzerinde kurulması ve 6 bin yıllık tarihi boyunca hem ticaret hem kültür merkezi olması. Kebapların en muhteşemi Tokat Kebabı, sunumuyla da ağızlara layık bir lezzet. Tokat kebabının özelliği meşe odunu etrafında pişirilmesi ve sebze ile süt kuzusu etin yatay bir şekilde essiz bir kıvama gelmesi. Kentin diğer meşhur lezzeti de asma yaprağından yapılan etlisi, baklalısı ve eriklisiyle çeşitli yaprak sarmaları, bat, pekmez, çemen, keşkek, köme, pişirilmeden yenilebilen bez sucuk... Saymakla bitmiyor. Bu lezzetleri Taşhan'daki dükkanlardan alabilirsiniz. Tokat'ın yöresel yemeklerinden bir diğeri de madimak otu ile yapılan lezzet. Bu lezzet yöre halkı için oldukça önemli. Öyle ki halkın bütün yaşantısında yer edinmiş. Manilere, bilmecelere konu olmuş. Madımak zamanı madımak toplanması kadınlar için sosyalleşmenin yollarından biriymiş. Müthiş bir gastronomisi bulunan kentte dünyanın en kaliteli cevizi, armutu, kirazı, mahlepi, yerli kazova domatesi, kuşburnu, biberi, mercimek ve yarması yetişiyor ve yemeklerin lezzetine lezzet katıyor. Bez sucuk, zile pekmezi, cevizli çörek, narince yaprağı, kuşburnu, çemen ve Tokat yazması almadan dönmeyin diyoruz.

Anadolu’nun Özgün Lezzetlerinin Rotası 'Tokat' içeriği, 18 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha