Osman Baş

Osman Baş
  • Doğum Tarihi 1959-05-10
  • Doğum Yeri Tokat
  • Meslek Şair

Şair. 10 Mayıs 1959, Tepekışla köyü / Erbaa / Tokat doğumlu. İlkokulu köyünde okudu. Yıldızeli Pamukpınar Öğretmen Lisesi (1976), Sivas Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Bölümü (1994) mezunu. Bir süre Hakkari ve Erbaa ilköğretim okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra Tokat Millî Eğitim Müdürlüğünde, ilköğretim müfettişi olarak çalıştı. Bu görevde iken 2002-03 arası  TİKA Bakü program koordinatörü olarak görev yaptı. Azerbaycan’da görev yaptığı dönemlerdeki çalışmaları sonucunda Azerbaycan Vektor Beynelhalk Elm Merkezince 2003 yılında fahri doktora unvanına layık görüldü. Tokat Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ilköğretim müfettişi olarak görevini sürdürdü.

İlk şiiri (Gök Bakışlı Gül Sözlüm), 1976’da Tokat gazetesinde, sonraki ürünlerini aynı gazete ile yayın yönetmenliğini yaptığı Kümbet (Tokat) dergisi ile Türk Edebiyatı, Erciyes, Güneysu, Çağrı dergilerinde; Azerbaycan’da Dialog, Bayatı, Meshedi, Türk Dünyası, Edebiyat, 525. Gazet, Şark, Adalet, Palitra gibi çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Gök Bakışlı Gül Sözlüm (1996), Hey Onbeşli Onbeşli (Tokat Şiirleri Antolojisi, 1998), Buğday Tenli Papatya, Firüzan (Bakü).

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha