Tokat Gözlemesi

Tokat Gözlemesi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Yeme & İçme kategorisinde yer alan Tokat Gözlemesi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Gözleme; sac üzerinde yada yağda kızartılıp yapılan yemektir. İnce açılan yufkanın içine çeşit çeşit malzemeler kayarak hazırlanmaya başlanır.

Her yerin kendine özgü pişirme usulleri vardır. Gözlemeler yaklaşık 15. yüzyıldan beri saray mutfağında'dır İstanbul ve Anadolu'da tercih edilen bir yiyecek türü olmuştur. Bazı yerlerde mantarlı gözlemeler seçilirken, bazı yerlerde ıspanaklı gözlemeler ve bazılı gözlemeler daha çok seçilir. Kimi yerlerde ise kıymalı, peynirli veya patatesli gözleme  daha çok tercih edilir. Bunun sebebi Tercih edilen besinlerden dolaydır. Yemek tarihinin geçmişten gelen kayıtlarına bakılırsa gözlemenin tarihi Fatih Sultan Mehmet dönemlerine dayanmaktadır. O dönemden günümüze de yöresel malzeme tercihleri farklı olsa da Türk mutfağında tercih edilen ve sevilen lezzetler arasında yerini almıştır. Zira hazırlaması hem kolay hem de ekonomiktir. Bu sebeple halen çokça tüketilmektedir. Çökelek; Ayranın yağı alınıp, ısıtıldıktan sonra ortaya çıkan yoğurt parçalarına denir. Çeşitli yörelerde farklı isimler kullanılır. Anamur civarında keş adı ile bilinir. Silifke yöresinde hamçökelek denirken, Doğu Karadeniz bölgelerinde minzi ya da minci adı kullanılır. Hatay civarında ise adı sürk iken, Trakya bölgesinde ise ekşimik olarak adlandırılır. Yapımında ufak tefek ayrılıklar olsa da genel olarak tat ve lezzetler yakındır. Sadece değişen kullanılan sütün cinsi ve adı farklılık gösterir. Bu kısa bilgilerden sonra Tokat usulü gözleme yapımı için gereken malzemeler şunlardır. 10 kişilik Tokat gözlemesi hamuru malzemesi 6 su bardağı un 125 gram margarin 1 tatlı kaşığı tuz Yeterince su Gözlemenin içinin malzemesi Yarım kilo çökelek Yarım kilo kıyma 1 çay kaşığı karabiber Yarım demet maydanoz Yarım demet taze soğan Tokat gözlemesi yapılışı Önce gözleme hamuru yapmak için; un ve tuzu karıştırıp, suyu azar azar ilave edelim. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapacağız. İyice yoğurup üzerini örtelim ve hamuru dinlendirelim. Dinlenmiş gözleme hamurunu mandalina büyüklüğünde bezelere bölelim. Bezeleri unlayıp merdane ile ince olacak şekilde açalım. 1 tatlı kaşığı margarini tavada kızdırıp kıymayı kavuralım. Kıyılmış soğan ve maydanozun yarısını kıymaya ilave edip kıymalı gözleme harcını hazırlayalım. Kalan maydanozun yarısını da çökelek ile karıştırıp peynirli gözleme iç malzemesi yapalım. Hamurdan açtığımız ince yufkaların bir ucunu ortaya kadar kat yapalım. Diğer ucunu da katladığımız tarafın üzerine gelecek şekilde örtelim. Bunun üzerine peynirli gözleme harcı ve kıymalı gözleme harcı ilave edip sağ ve sol kenarlarını üst üste kat yapalım. Hazırladığımız gözlemeleri önceden kızdırdığımız sac üzerinde önlü arkalı pişirelim. Gözlemeler sıcak iken üzerine margarin sürüp servis yapabiliriz. Tokat usulü gözlemeler artık servise hazırdır. Afiyet olsun.

Tokat Gözlemesi içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha