Tokat Saat Kulesi 

Tokat Saat Kulesi  içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat Saat Kulesi  yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat'ta Zamanın Tanığı; Tokat Saat Kulesi

O dönem Tokat'ın merkezi ve tek caddesi olan Behzat'ta, 2. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılı şerefine yaptırılan, 1917 yılında alafrangaya çevrilen saat kısmı ile yaklaşık 117 yıldır zamana tanıklık eden, günümüzde Tokat Belediyesi tarafından yürütülen “Tokat Aydınlanıyor, Tarih Canlanıyor” projesi kapsamında led ile ışıklandırılan, şehr-i Tokat'ın en önemli sembollerindendir.
Tokat'ın Behzat Semtinde kentin her yerinden görülecek şekilde, 1902 yılında yapılmıştır. Kapısı güney yönünde olup yüksekliği 33 metredir. Kesme taştan yapılmıştır. II. Abdulhamid’in padişah oluşunun 25. yılı için halkın yardımlarıyla, mutasarrıf Bekir Paşa ve Belediye Reisi Mütevelli oğlu Enver Bey öncülüğünde Tokatlılar tarafında 3 katlı olarak  yaptırılmıştır. 1915 yılında bir kat daha eklenen saat kulesi 33 metre yüksekliğe ulaştı.Tokat'ta ilk göze çarpan tarihi eserlerden biri olan saat kulesi Dört yöne büyük kadranlarla her yarım saat ve saat başlarında iki dakika ara ile tam çalar durumdadır. Sesi kentin her semtinden rahatlıkla duyulabilmektedir.
Tokat Belediyesi'ne ait olan Tarihi Saat Kulesi 19 yıldır baba yadigarı mesleği saat tamirciliği yapan 43 yaşındaki Ahmet Ulhan'a emanet.  

Tokat Saat Kulesi  içeriği, 12 Ocak 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha