Tokat'ın Lezzeti Zile Pekmezi Tarifi

Tokat'ın Lezzeti Zile Pekmezi Tarifi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gastronomi kategorisinde yer alan Tokat'ın Lezzeti Zile Pekmezi Tarifi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Zile pekmezi, ülkemizde Tokat ilinin meşhur yiyeceği olarak bilinmektedir. Renk olarak beyaz bir renge sahip olan bu pekmez, her ne kadar tokat iline özel olsada ülkemizin heryerinde yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Zile Pekmezi Malzemeleri:

  • İsteğe bağlı miktarda üzüm
  • 300 gr pudra şekeri
  • 10 Yumurta

Zile Pekmezi Yapılışı:

Zile pekmezinin yapılışı genel olarak presleme yöntemiyle yapıldığı için herkesin bu pekmezi yapması mümkün değildir. Yani zile pekmezini yapmak için biraz daha tecrübeli kişilerin yapılış sırasında yanınızda bulunması gerekmektedir. İlk olarak üzümleri hazırlayın ve bir kap içerisine üzümlerin suyunu sıkın. Daha sonra kalan kısmı pres yöntemleriyle iyice sıkarak tüm suyunu sıkın. Daha sonra elde ettiğiniz üzüm suyunu zileye özgü olan pekmez toprağı ile karıştırın. Bu karışımı bir tencereye koyun ve kaynatın. Kaynatma işlemi sırasında sık sık üzerinde oluşan köpüğü alın. Bu kaynama sırasında malzemeler yavaş yavaş pekmez haline gelmeye başlayacaktır. Bu pekmez kahverengi ve sıvı halde bir pekmez olacaktır. Bu aşama sonrasında en önemli kısım ise zile pekmezi miktarına göre yumurtayı eklemektir. Bunun için 50 kg kadar pekmeze 10 yumurta olacak şekilde kullanabilirsiniz. 10 adet yumurtaya ise 300 gram kadar pudra şekeri eklemelisiniz. Bu işlem sonrasında tahta kaşık kullanarak pekmezi çırpın. Pekmez yavaş yavaş beyazlaşacaktır. Bu şekilde tüm malzemeleri yavaş yavaş çırparak karıştırın. Artık pekmez hazır. Afiyet olsun.

Zile Pekmezi İle İlgili Belgesel

Tokat'ın Lezzeti Zile Pekmezi Tarifi içeriği, 15 Ocak 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha