Tokat'taki Bazı İnançlar

Tokat'taki Bazı İnançlar içeriğini okuyabilir, Tokat.com Sizin Tokat kategorisinde yer alan Tokat'taki Bazı İnançlar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Her toplumun kendine öz bir inancı vardır. Toplum hayatında inaçların çok önemli yerleri vardır. Bunlar zamana göre değerlendirilirse herhangi bir ihmalin neticesi olacak zarar ve saygısızlıkları önleyici olduğu görülmektedir. Tokat ve dolaylarında inançlara ait tesbit edebildiğimiz deyimleri aşağıdadır.

1 - Pazar günleri ev işleri görmek iyidir. Yeni yapılan evlere pazar günğ taşınmak uğur sayılmaktadır. 2 - Salı günü yeni işe başlanılmaz, başlanırlırsa iş sallantıda kalır. 3 - Salı günü alınan eşyalar uzun süre dayanır ve kulanılırmış. Salı günü doğanların uzun ömürlü oldukları inanılır. 4 - Cuma günü işe başlamakta uğur vardır. Yalnız ev temizliği yapılmaz. Sabahları yıkanmak ve hamama gitmek uğur sayılır. 5 - Geceleri mezarlıktan geçilmez. Ölülere saygısızlık olur. 6 - Geceleri tırnak kesilmez, bıçak ve silahla oynanılmaz. 7 - Geceleri komşulara süt ve içecek şeyler gönderilmez. 8 - Gece kimseye ateş verilmez, sahanlığa ve ahıra ateşle girilmez. 9 - Yılan yakalanınca yağmur yağacağına inanılır. 10- Nisan yağmuru şifalıdır, tepsilerle toplanır ailenin bütün çocuklarına içirilir. 11- Cenaze geçerken oturulmaz. 12- Ölü çıkan evlere komşular 2-3 gün yemek gönderirse komşu hakları helal olur. 13- Gurbete gidenin arkasından bir kova su dökülür. Bu suretle kazasız belasız dönüleceğine inanılır. 14- Hilal şeklindeki Ay'ı parmakla gösterenin parmağından dolama çıkar. 15- İlk defa Ay'ı gören gebe kadının çocuğu erkek ve sıhhatli olur. 16- Ay'ı ilk defa görenin güzele bakmasının iyilik, para veya altın yüzüğe bakmasının ise zenginlik getireceğine inanılır. 17- Ay tutulduğu vakit silah atılarak çevreye haber verilir

Tokat'taki Bazı İnançlar içeriği, 30 Nisan 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha