Tokat; Kuşburnusu

Tokat; Kuşburnusu içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gastronomi kategorisinde yer alan Tokat; Kuşburnusu yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Kuşburnu, çok eski çağlardan beri kullanılan şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Yüksek oranda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini destekler; özellikle kışın soğuk algınlığı ve gribe karşı son derece iyi gelmektedir. Son yıllarda özellikle çayı ile popüler hale gelen kuşburnu, tarih boyunca aktarların şifa amacıyla yaygın kullandıkları bir bitki olarak kalmıştır.

Kuşburnu, kaynatılarak sonradan sıkılıp şırasının salça gibi kaynatılması bunun da kahvaltılarda ekmek üzerine sürülmesi ile yenir. Ülkemizde bunun genelde çayı içilir. Tokat'ta ve birçok evde ekmek üzerine sürülerek kahvaltılarda yenilir. Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı Tansu Çiller güzellik sırrını soranlara "Kuşburnu çayı içtiğini" açıklamıştı.

Kuşburnu'nun Faydaları

Kuşburnu eski toplumlarda göğüs hastalıkları için kullanıldığı bilinen bir bitkidir. Daha çok ortaçağ ile birlikte popüler olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. Son yıllarda bitki olarak tüketilmesinin yanı sıra, çaylar, çorbalarda marmelat olarak besinlere girmiş, ve doğal vitamin takviyesi görevinide üstlenmiştir. Kuşburnunun eski Mısırlılar ve Kızılderililer tarafından hastalıklara karşı kullanıldığı yönünde de çeşitli bilgiler vardır. C vitamini bakımından zengin bir bitki olduğu için ayrıca müshil ve idrar söktürücü etkisi de vardır. İngiltere’de savaş sırasında şurup haline getirilip çocukları hastalıklardan korumak içinde kullanılmıştır.

Kuşburnu bitkisinin içerdiği vitamin ve mineraller

  • Kalsiyum
  • Demir
  • E Vitamini
  • Selenyum
  • Manganez
  • B kompleks vitamini
İşte size Kuşburnu Pekmezi malzemeleri ve yapılışı tüm püf noktalarıyla derlenmiş içeriğimiz.  

Tokat; Kuşburnusu içeriği, 16 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha