Tokat'ın Tarih Kokan Camileri

Tokat'ın Tarih Kokan Camileri içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Sizin Tokat kategorisinde yer alan Tokat'ın Tarih Kokan Camileri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat il merkezinde pek çok tarihi eser vardır. Bunlardan en çok bulunan tarihi eser de Ülkemizin yüzde 99'u Müslüman olması münasebeti ile camilerdir. Osmanlılar zamanında Tokat’ta pek çok cami yapılmıştır ve bir çoğu da halen ibadete açıktır.

Sizler için derlediğimiz Tokat'ta en çok bilinen tarihi camileri buyurun görelim.
  • Niksar Ulu Cami

Niksar Ulu Camii, Cenepnizade Hasan Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami, 13. yüzyılın ilk çeyreğine, Muiniddin Süleyman Dönemine tarihlendirilir. Mihrap duvarına paralel beş nefli yapının avlusu yoktur. Dikdörtgen mekan, çapraz tonoz örtülüdür.
  • Ali Paşa Camii

Tokat Merkezde Cumhuriyet meydanında bulunan ve Tokat'ın en bilinen camisi olan Ali Paşa Camii 1572 yılında Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Beyazıt'ın damadı Ali Paşa Tarafından yaptırılmıştır. Şehzade Beyazıt Babasına karşı ayaklanınca İran'a kaçmış ve orada öldürülmüştür. Damadı Ali Paşa’da Tokat’ta yaşamaya zorunlu bırakılmıştır. Ali Paşa da Tokat’ta merkeze kendi adını taşıyan bu camii ve hamamı yaptırmıştır. Cami yanında Ali Paşa'nın hanımı ve oğlunun türbesi de vardır. Camide şadırvan bulunmakta olup. Cami Bahçesinde birkaç uluçınar da bulunmaktadır. Tokat'ın en meşhur Camisidir. Tokat Kalesi Cami bahçesinden güzel görülebilmektedir.
  • Meydan(Hatuniye) Camii

Tokat'ın Meydan semtinde bulunmaktadır. Sultan 2. Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun tarafından 1484 yılında yapılmıştır. Cami, medrese, imaret olarak yapılan bu eserler, daha sonra 4.Eylül.1493 tarihinde Vakıf kurularak vakfedilmiştir. Bugün Cami yanında medrese ve imaret Sedirhan, Pirhan, Hanedan adlı lokanta cay evi olarak halka hizmet etmektedir. Meydan Camii çevresinde yapılar zamanla yıkılarak Camii çevresinden temizlenmiştir. Şadırvan ve bahçesinde ulu çınar ağaçları bulunmaktadır. Tokat Kalesi Camiden güzel manzara ile seyredilebilmektedir.
  • Behzat Camii

Behzat deresi, Behzat Bulvarı, Behzat Çarşısı yanında bulunan Camii, Kanuni Sultan Süleyman Zamanında Fakih oğlu Hacı Behzat tarafından yaptırılmıştır. Hacı Behzat, Behzat-ı Veli olarak da anılmaktadır. 1881 yılında Sultan 2. Abdulhamit zamanında son cemaat yeri eklenmiş ve Caminin güney yamacında cami dışında kıble tarafında Behzat’ı Veli’nin mezarı bulunmakta olup, buraya bir de saat kulesi inşa edilmiştir. Behzat Camii nin hemen yanında Behzat deresi akmaktadır.
  • Ulu Camii

Tokat Kalesi dibinde bulunan Ulu Camii Camii Kebir Mahallesi'nde bulunmaktadır. Kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu camii 1678 yılında yenilenmiştir.
  • Takyeciler Camii

Sulu sokak üzerinde bulunan bu camii kim tarafından yapıldığı bilinmezken kitabesinde 1871 yılında Sultan Abdulaziz Zamanında yenilendiği kitabesinde yazmaktadır.Caminin hemen yanında şadırvan bulunmaktadır.
  • Garipler Camii

Şehir Merkezinde Emniyet Müdürlüğü Karşısında Yazıcık Sokak sonunda bulunmaktadır. Hristiyan binasından camiye dönüştürülmüştür. Şehrin en eski camisi olarak bilinmektedir. 1333 yılında yapılmıştır. Halen kullanılmaktadır.

Tokat'ın Tarih Kokan Camileri içeriği, 07 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha